Aktualny status

W związku z bardzo dużą ilością zapytań dot. aktualnego statusu naszej „sprawy” (m.in. związane z dzisiejszymi informacjami dot. kursu CHF) poniżej kilka informacji:

 1. Cały czas można się zgłosić i przyłączyć do I Grupy.
 2. Wszelkie informacje na temat w jaki sposób dołączyć są opisane na tej stronie.
 3. Koszty związane z przyłączeniem się do pozwu są zawarte w dokumencie „Zasady wynagradzania Kancelarii”

Dodatkowo poniżej umieszczam najnowszą informację przekazaną przez kancelarię:

Uprzejmie informujemy, że na dzień dzisiejszy jest 110 osób, od których otrzymaliśmy komplet dokumentów do pozwu zbiorowego przeciwko Bankowi BPH.

Jesteśmy w trakcie finalizowania rozmów z rzecznikiem konsumentów, który wyraził wolę przyjęcia funkcji reprezentanta grupy w tym postępowaniu. Znalezienie rzecznika, który przyjąłby tę funkcję było dla nas priorytetem ze względu na szansę zwolnienia Państwa od opłaty sądowej. Ze względu na jesienne wybory samorządowe i możliwe zmiany na stanowiskach rzeczników, wielu z nich odmówiło nam współpracy. W tej chwili znaleźliśmy osobę, która zgodziła się pełnić taką rolę, natomiast oczekujemy na podpisanie z nami stosownych umów przez tego rzecznika.

Po dopełnieniu tych formalności będziemy starali się niezwłocznie złożyć pozew do sądu.

 

106 wypowiedzi nt. “Aktualny status

 1. Grzegorz

  Witam,

  jak przyłączyć się do pozwu?

 2. Grzegorz

  Już znalazłem wszystko. W nerwach napisałem zanim zapoznałem się dobrze ze stroną. Ciekawe ile BPH ma kredytobiorców we frankach? Myślę, że dużo zależy od tego, jak dużo nas będzie. Jeszcze biorąc pod uwagę dzisiejsze zdarzenie wydaje mi się, że może warto byłoby porozumieć się z klientami innych banków. Tylko silna grupa będzie mogła coś wskórać.

 3. Sta_Ry

  Chciałbym i ja przyłączyć się do pozwu.
  Czy w przypadku kredytu wspólnego z małżonkiem potrzeba podpisów obojga na dokumentach pozwu?

 4. Agnieszka Adamowicz

  Chcę przyłączyć się do pozwu! Kredyt konsolidacja we frankach na bliźniaka z 2008 r. Rata wyższa: z 1900 zł do 3500. Pozdrawiam

 5. besteta

  Kilka pytań do kancelarii:
  1. Kto właściwie może wziąć udział w tym pozwie?
  Czy każdy, kto zawarł, tak jak ja, umowę w 2008r.? Czy ważne są jakieś konkretne zapisy w umowie? Na tej stronie mogłyby się pojawić jakieś wskazówki.
  2. Czy sprawa dotyczy samej umowy – że została zawarta w sposób niezgodny z prawem i dlatego należy ją unieważnić, rozwiązać?
  3. Czy spłacanie kredytu we frankach kupionych poza bankiem ma tu jakieś znaczenie, wielu frankowiczów tak zrobiło w międzyczasie ?

 6. kszelutka

  Chcialabym sie dolaczyc do pozwu zbiorowego, prosze o informacje co i gdzie nalezy przeslac

 7. Agnieszka

  Jakie sa założenia wniosku do sądu – czyli jakie sa nasze oczekiwania? Bo jeśli tylko zwrot spreadu, to ja nie będę się przyłączać.

 8. radim

  Witam
  Czy jeszcze można dołączyć się do pozwu?

 9. kaja

  Przyłączam sie do pytań Besteta do Kancelarii jakie zapisy w umowie sa brane pod uwagę przy pozwie? Ja brałam kredyt w 2005r. czy umowy te też beda przedmiotem pozwu. A może kancelaria najpierw przejrzała by taka umow.ę Może kazdą umowe trzeba rozpatrzyć indywidualnie? Prosze powiedzieć czy kancelaria będzie w pozwie wnioskowac o unieważnienie umowy z uwagi na nieprawne zapisy, bo ja jestem takim wnioskiem zainteresowana. Niech bank odda mi to co wpłaciłam przez 10 lat a ja mu oddam to co mi pożyczył. Prosze o informacje.

 10. frankiwbph.pl

  @ Sta_Ry – wystarczy, że jeden z kredytobiorców wypełni dokumenty, natomiast w dwóch miejscach jest miejsce na podpis małżonka.

  @ Besteta
  Ad1. Każda osoba fizyczna posiadająca kredyt indeksowany do CHF podpisany z GE Money Bank (aktualnie BPH).
  Ad2. Zgadza się, istotą pozwu jest unieważnienie klauzuli indeksacyjnej.
  Ad3. Z posiadanych prze mnie informacji nie ma to znaczenia.

  @ Kszelutka wszelkie informacje są na stronie http://www.frankiwbph.pl/jak-przystapic/

  @ Agnieszka unieważnienie klauzuli indeksacyjnej, co w finalnym brzemieniu umowy oznacza spłatę kredytu wg. kwoty podanej w PLN na umowie. Cała koncepcja pozwu jest dokładnie opisana w dokumencie http://www.frankiwbph.pl/dokumenty/2014_10_17_BPH_koncepcja_KIM.pdf

  @ Radim tak cały czas są zbierane osoby w ramach pierwszej grupy.

  @ Kaja oczywiście zgodnie z informacjami na stronie przed przystąpieniem do pozwu należy wysłać skan umowy do kancelarii na adres frankiwbph@law24.pl , po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi można się zabrać za uzupełnianie dokumentacji i wysyłkę do kancelarii. Proszę przejrzeć koncepcję (http://www.frankiwbph.pl/dokumenty/2014_10_17_BPH_koncepcja_KIM.pdf) – zgodnie z informacją od kancelarii unieważnienie całej umowy jest mało prawdopodobne. Walczymy o wykreślenie klauzuli indeksacyjnej.

 11. Adam

  No dobrze, a jakie mamy gwarancje, że dane z umów przesłanych do Państwa nie zostaną wykorzystane w innym celu?

  Jaka jest gwarancja, że jeśli znajdzie się już rzecznik, podpisze umowę i założy sprawę, to skończy się ona sukcesem? Jaki procent szans prognozuje Kancelaria?

  I na ile to są przewidzenia i wróżenie z fusów, a na ile teoria poparta wcześniejszą praktyką zawodową?

  Czy wygrali już Państwo jakiś pozew zbiorowy?

  Od jak dawna istnieje Kancelaria i jak długo prowadzicie Państwo działalność zawodową?

  No i wreszcie,
  wpłata 490 zł to akurat dla mnie nie mała kwota. Pytałem wcześniej na ile jest to płatność z gwarancją wygranej, ale interesuje mnie też ile jeszcze będzie trzeba do tego dopłacić później? Bo jak znam życie, to tak to jest poukładane i zapisane, aby potem jeszcze wyciągnąć z ludzi więcej niż te 490/os –
  jeśli się mylę, to odszczekam wszystko i przeproszę – proszę mnie wyprowadzić z błędu.

  Serdecznie pozdrawiam i proszę o komentarz.
  Prosze się na mnie nie gniewać, ale sprawa jest poważna, a niniejsza strona -z uwagi na jakość wykonania, jak i treść – nie wzbudza we mnie tak ogromnego zaufania, aby lekkomyślnie wydać blisko pół tysiąca złotych i jeszcze przesłać Wam moje poufne dane…

  Adam

 12. Adam

  Dodatkowo proszę o informację
  czy pozew może też obejmować moją umowę
  którą zawarłem w 2006 roku z bankiem BPH

 13. frankiwbph.pl

  Panie Adamie,

  po Pana komentarzu muszę sprostować jedną rzecz. Strona ta została utworzona z inicjatywy osób posiadających kredyt CHF w BPH (dawny GE). Nie jest ona wizytówką kancelarii prawnej, tylko ma służyć do zebrania jak największej liczby osób w sytuacji jak nasza.
  Jeżeli chodzi o samą umowę to przesyła Pan ją bezpośrednio do kancelarii, a jeżeli obawia Pan się o swoje dane to na wstępnym etapie może Pan zasłonić dane wrażliwe. Nie są one potrzebne, aby stwierdzić czy kwalifikuje się do pozwu.

  Jeżeli chodzi o samą gwarancję to oczywiście jej nie ma, bo nikt nie da nam gwarancji wygrania sprawy – gdyby tak było to chyba bank sam z siebie wołałby do siebie klientów i proponował ugodę…

  Wszelkie informacje na temat doświadczenia kancelarii znajdzie Pan na ich stronie internetowej http://www.law24.pl – zachęcam do odwiedzenia i poczytania.

  Jeżeli chodzi o koszty to oczywiście kancelaria pobiera pewne kwoty. Zdaję sobie sprawę z tego, że dla niektórych mogą być wysokie, ale w stosunku do całości umowy raczej nie są wygórowane. Wszystkie składowe wynagrodzenia kancelarii zostały opisane w dokumencie Zasady wynagradzania kancelarii

  Absolutnie się na Pana nie gniewam i w pełni zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji.
  Jeżeli chodzi o samą stronę to nie jesteśmy instytucją mającą jakiekolwiek wpływy, a jedynie grupą osób poszkodowanych przez Bank, więc nie mamy funduszy na zatrudnienie osób do stworzenia profesjonalnej strony, ale chyba nie jest aż tak źle?

  Pozdrawiam!

 14. Adam

  Proszę jeszcze o odp na te pytanie:

  Dodatkowo proszę o informację
  czy pozew może też obejmować moją umowę
  którą zawarłem w 2006 roku z bankiem BPH (nie GE money)?

 15. frankiwbph.pl

  Niestety nie, nasza sprawa dotyczy tylko umów zawartych z GE Money Bank, które zostały później przejęte przez bank BPH. Zgodnie z informacją jaką otrzymaliśmy od kancelarii inne umowy nie wchodzą w grę, ponieważ ewentualne różnice mogą być powodem odrzucenia całości sprawy przez sąd.

 16. Adam

  Wobec tego dziękuje za informację i poświęcony mi czas.
  Życzę Państwu powodzenia i zwycięstwa.
  Pozdrawiam!
  Adam

 17. Krzysia

  Ja także jestem zainteresowana sprawą jutro na spokojnie poczytam zasady i ewentulnie sie zgłosze
  Bralismy z meżem kredyt w GE money więc wszstko by się zgadzało.
  A bank BPH o którym mam kiepską opinie pogorszył swoje notowanie nie majac zamiaru obniżyc stóp procentowych
  już raz od tego banku ucieklismy a teraz znowu tylko się człowiek denerwuje od kad można sama kupuję franki nie dam ani grosza wiecej zarobić BPH a własciwie bph
  pozdrawiam

 18. Aneta

  Witam,
  Czy mogę przystąpić do pozwu jeżeli spłacam kredyt po średnim kursie NBP?
  Pytanie do Członków grupy jak i Kancelarii czy pozew może uwzględniać fatalne dla mnie zapisy o ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego? Chyba nie tylko ja jedna mam ten zapis ;)
  Prośba o jasne napisanie jakie są koszty przystąpienia do pozwu (czytaj jak krowie na rowie) bo czytając zasady wynagradzania kancelarii wiem że nic nie wiem i mam wrażenie że nic nie uzyskam a wpakuję się w kolejne, nie małe koszta.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Aneta

 19. Wojtek

  @Frankiwbph.Pl
  mam pytanie odnośnie Waszej odpowiedzi do Agnieszki:
  „unieważnienie klauzuli indeksacyjnej, co w finalnym brzemieniu umowy oznacza spłatę kredytu wg. kwoty podanej w PLN na umowie.”
  Co to znaczy: czy to, że będziemy płacić w PLN zamiast w CHF czy chodzi o zniesienie spreadu i zwrot zapłaconego już spreadu w przeszłości?

 20. frankiwbph.pl

  @Wojtek – unieważnienie tej klauzuli oznacza to, że nie nastąpiło żadne przeliczenie kredytu na CHF i kwota zadłużenia do spłaty była w PLN, a nie CHF – oczywiście spłata kredytu będzie następować w PLN.

 21. Alicja

  koniecznie proszę o odpowiedź na maila gdzie i w jaki sposób dołączyć się do pozwu w sprawie banku BPH ( kredyt we frankach)

 22. Witam mam taki zapis w umowie z BPH z lipca 2010 „Bank udziela kredytobiorcy kredytu w kwocie 81149,70 PLN indeksowanego kursem CHF…….” czy w takiej sytuacji też mogę przystąpić do pozwu?

 23. Wojtek

  Witam Was wszystkich,
  Czy ktoś podsumował jaki jest finalny koszt pozwu (wynagrodzenie kancelarii)?
  Widziałem na początku jest ryczałt a później zaczynają się wyliczenia rodem z naszych umów kredytowych.

 24. Justyna

  Witam, ja również jestem zainteresowana pozwem, ale mam mnóstwo wątpliwości. Rozumiem, że chodzi o unieważnienie klauzuli indeksacyjnej. Ale też przeczytałam, że chcą Państwo unieważnienia całej umowy? Co w takiej sytuacji kiedy umowa zostanie unieważniona? Co dalej? Czy bank ponownie będzie sprawdzał zdolność kredytową? Tak jak Panią Anetę, interesuje mnie również czy zapis w umowie o ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego też mógłby znaleźć się w pozwie. Proszę o odpowiedź.

 25. frankiwbph.pl

  Witam,

  zgodnie z tym co kancelaria prawna zawarła w koncepcji:

  „W przypadku kredytu indeksowanego, zauważalna niechęć sądów do obalania całych umów (wynikająca pośrednio też z ww. wyroku VI ACa 420/11) wskazuje, że o wiele bardziej prawdopodobnym rozstrzygnięciem jest ustalenie nieważności częściowej, tj. nieważności samej tylko klauzuli przeliczeniowej.”

  więc unieważnienie całej umowy jest bardzo mało prawdopodobna. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego nie jest przedmiotem sporu. Oczywiście jest dużo głosów w tej sprawie, więc niewykluczone, że w przyszłości również o ten problem będziemy walczyć – ale to w przyszłości.

 26. Justyna

  Moja rata wzrosła o ok 300 zł. to nie jest bardzo dużo. Zastanawiam się czy warto brać w tym udział. Czy kredyt spłacany w złotówkach będzie dla mnie korzystniejszy….

 27. kj

  Tez chce dolaczyc! Jutro poczytam wszystko na spokojnie bo dopiero teraz odkrylam ta strone.
  Mnie rowniez dobija ubezpieczenie niskiego wkladu wlasnego, jesli beda przeliczac kwote kredytu po nowym kursie franka i dopisywac do salda grube kwoty to nigdy nie splace tego kredytu.

 28. pawel

  Też pierwszy raz słyszę o takim pozwie. Poczytam więcej i zapewne się dołączę jeśli uda mi się zrozumieć ten prawniczy język.

 29. jac

  Mnie również interesuje przystąpienie do sporu, ale potrzebuję moment na zapoznanie się ze szczegółami, bo ta strona i cale przedsięwzięcie są dla mnie nowe.

 30. MB

  Super, ze znalazłam Was. Jestem również zainteresowana. Umowę zaraz podeśle.

 31. Kwiatek

  No cóż, nie pozostaje nic innego jak próbować, samo się nie zrobi :-)

 32. marzena

  Chciałabym się dołączyć do grupy,ale kredyt zaciągnięty w CHF,w BPH 2005 r nie GM,czy jest pozew zbiorowy przeciw BPH jeśli tak czy można uzyskać konta
  Bardzo proszę o odpowiedż

 33. marta

  Dzień dobry. Najprawdopodobniej dołączę do pozwu zbiorowego przeciwko BPH więc proszę o ujęcie mnie w liście mailingowej.
  Z wiadomości (nie jestem pewna czy gdzieś to już tutaj poruszano) to bank BPH wystawiony jest na sprzedaż. Co się akurat dla nas bardzo dobrze składa bo żaden sprzedający nie chce mieć podczas procesu due diligence pozwu zbiorowego w perspektywie lub w trakcie trwania. To zawsze obniża cenę, czego będzie obawiał się bank – być może więc będzie bardziej chętny do mediacji na przykład. Tak więc przynajmniej te okoliczności są dla nas pozytywne.
  Pozdrawiam frankowiczów.

 34. Dorota

  Witam, brałam kredyt w CHF w 2008 r. w banku BPH (obecnie PeKaO S.A.), czy również mogę przyłaczyć się do pozwu ?

 35. Tintalle

  Witam wszystkich. Otrzymałam już z Kancelarii dokumenty do podpisu i choć byłam już w 100% zdecydowana dołączyć do grupy, teraz mam wątpliwości. Chodzi mi przede wszystkim o zasady wynagradzania kancelarii. W „Koncepcji pozwu”, w punkcie 1, napisane jest: „Pozew jest składany przez rzecznika konsumentów”, natomiast w „Zasadach wynagradzania” w punkcie 13: „Wysokość opłaty sądowej może wynieść maksymalnie 100.000 zł” (czyli ok 900 zł od osoby). Tu się coś nie zgadza, ponieważ w przypadku reprezentowania przez rzecznika miało nie być opłaty sądowej – rozumiem, że jednak będzie. Dalej, w przypadku ugody dochodzi ok. 1230 zł brutto (koszt od osoby) oraz opłacenie obliczenia spreadu – ok. 400 zł. To już daje razem z wynagrodzeniem zryczałtowanym (240 zł) i ryczałtem administracyjnym (250 zł) oraz wynagrodzeniem dodatkowym (grupa 101-200 osób: 395 zł) niebagatelną sumę 3415 złotych. Czy dobrze liczę?
  Kancelaria ponadto zastrzega sobie prawo do scedowania na klienta opłat z tytułu kaucji, podatków, opłat skarbowych, kosztów ogłoszeń (mam nadzieję, że nie będą to bardzo drogie ogłoszenia w TV). To jest enigmatyczne. Wysokość tych opłat jest dla mnie zupełnie nieprzewidywalna, jakiego być rzędu: 1000 zł? 2000? Żeby się zdecydować, chciałabym znać chociaż orientacyjne widełki.
  Cały mój spread to ok. 4500 i może się okazać, że koszty postępowania przewyższą zyski…

 36. frankiwbph.pl

  @Tintalle Oczywiście w przypadku rzecznika opłaty 100 000 zł nie będzie. Zgodnie z koncepcją kancelaria aktualnie finalizuje rozmowy z rzecznikiem. Natomiast zasady wynagradzania kancelarii jest swego rodzaju cennikiem, który musi zawierać wszelkie możliwe opłaty.
  Jeżeli chodzi o ogłoszenia to z tego co się orientuję będą musiałby być w ogólnopolskiej prasie.
  Na koniec małe wyjaśnienie – nie walczymy o sam spread, a o unieważnienie klauzuli indeksacyjnej – uznanie przeliczenia na CHF jako nieważne.

 37. Tintalle

  Rozumiem, że nie chodzi o sam spread. Spread i ugoda to minimum, na które liczę, gdyby nie dało się zrealizować głównego celu.
  Może jednak Kancelaria mogłaby podać orientacyjne dodatkowe koszty (niezobowiązująco), z którymi musimy się liczyć, bo naprawdę trudno się decydować, nie wiedząc mniej więcej, ile tysięcy na sprawę trzeba przeznaczyć…

 38. frankiwbph.pl

  @Tintalle Tutaj raczej osoby z kancelarii się nie wypowiedzą – najlepiej napisać do nich na frankiwbh@law24.pl lub zadzwonić.

 39. Arek

  Witam
  Poczytałem o kosztach pozwu i nie do końca tam jest jasne wszystko: na dzień dzisiejszy przy tej ilości zainteresowanych jakie to są koszta caej sprawy?
  Będę wdzięczny za informacje
  Pozdrawiam

 40. Krzysztof

  Też chciałem dołączyć do pozwu zbiorowego, natomiast po zapoznaniu się z zasadami wynagradzania kancelarii mam wątpliwości co do całkowitej kwoty, a mianowicie:
  1) 240 PLN
  2) 250 PLN
  3) 395 PLN
  4) 1230PLN – zawarcie ugody
  5) opłaty 100 000/os nie będzie;
  6) Wynagrodzenie kancelarii za prowadzenie sprawy o zapłatę roszczeń – powyżej 50 000 PLN do 200 000 PLN – 3600 PLN;
  7) Do ww. wynagrodzenia dolicza się wynagrodzenie dodatkowe w wysokości 6 % wartości roszczenia, ustalonego w postępowaniu grupowym – dla Członków I Grupy (postępowanie o zapłatę)

  Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć jaki będzie całkowity koszt po mojej stronie? Kredyt brałem w GE Money w 2007/2008 198000PLN indeksoway do CHF. Dodatkowo jak długo może potrwać cały proces, bo może warto czekać na jakieś rozwiązanie systemowe ze strony panstwa.

 41. Kasia

  Witam, ja również chętnie dołączę, ale przyznaję że te wszystkie koszty mnie przerażają. Trudno nam powiązać przysłowiowy koniec z końcem…

 42. jadwisia

  @Krzysztof, z tego co zrozumiałam z wyjaśnień udzielonych na forum – najwyższą kwotą do zapłaty będzie 6 lub 12% od roszczenia.
  Kancelaria dostaję tę kwotę BEZ WZGLĘDU na wynik w sprawie. Czyli jeśli będziesz chciał żeby bank zwrócił Ci np. 300 000PLN to Ty płacisz kancelarii 18.000 lub 36.000 (nie ważne czy wygrasz czy przegrasz).

 43. renata

  Witam,
  Ponownie, zwracam sie z zapytanie poniewaz wczesniejsze moje pytanie zostalo usuniete… ? czy pozew dotyczy osob ktore podpisaly umowe kredytowa z bankiem BPH w 2005 a od 2007 roku w zwiazku z przejeciem placowki kredyt splacany jest w banku PEKAO S.A.
  Renata

 44. frankiwbph.pl

  @Renata – nie, nie zostało usunięte. Wcześniej napisałaś komentarz na stronie „Jak przystąpić”. Proces dotyczy faktycznie banku BPH, ale umów zawieranych jeszcze z GE Money Bank. Dostałem wiele zapytań dot. tych umów w związku z tym skierowałem pytanie do kancelarii w tym temacie i czekam na odpowiedź.

 45. monika

  Witam. Mam pytanie odnoście tych 6% od wygranej kwoty. Czy jeżeli wygram te pieniądze to dostanę je osobiście i od tego zapłacę te 6%? A jeżeli nie wygram to będę musiała płacić te 6% ??? Jak nie wygram to nie będę miała z czego oddać. Pozdrawiam

 46. Justyna

  Bardzo duże te opłaty. Wynagrodzenie kancelarii jest ogromne. Niestety nie dołączę do pozwu, bo dla mnie oznaczałoby to jeszcze większe kłopoty finansowe. Taki pozew to tylko dla bogatych :)

 47. Małgo

  To prawda, dla mnie niejasny jest punkt 14 zasad wynagradzania kancelarii. Nie wiem co to za 'wynagrodzenie zgodne ze stawkami minimalnymi' – czy jest tożsame z 6% czy to jeszcze jakaś ekstra opłata i jaka?
  Zrozumiałam z tego punktu 14-ego, ze w przypadku wygrania płacimy 6% ale jak nie zlecimy sprawy indywidualnej dodatkowe 6%. A skąd mam wiedzieć jakich kosztów będzie oczekiwać kancelaria za prowadzenie tej 'drugiej' indywidualnej sprawy. Nie wiem czy mnie na to wszystko stać.
  Czy jest tu na forum ktoś, kto negocjował te zasady wynagradzania i mógłby wyjaśnić punkt 14?

 48. pawel

  Witam

  1) Cieszę się z pytań dotyczących kosztów pozwu. Sam również nie umiem ich oszacować.
  Proponuję aby ktoś z kancelarii zrobił symulację kosztów na wszystkich etapach dla 2 kredytów – 100000zł i 500000zł uwzględniająć potencjalną kwotę roszczenia i kosztów sądowych. Taki modelowy przykład nie wypełni wszystkich możliwych konfiguracji kosztów ale mając w tabeli wypisane wszystkie koszty będzie można łatwo oszacować czego się spodziewać, a także wzorując się na dobrze opisanej tabeli można stworzyć własne zestawienia/symulacje.
  2) Druga sprawa jaka nas nurtuje to co się stanie jeśli jednak sąd unieważni umowy kredytu? W jakim czasie będziemy musieli go spłacić i skąd wziąć na to finansowanie? Niektórzy z nas mogą nie mieć teraz odpowiedniej zdolności kredytowej (urodziły się dzieci). Jak to wygląda w praktyce?

  Bardzo proszę o odpowiedzi na te pytania od których uzależniamy decyzję zaangażowania się w pozew. A jak widzę na forum to nie tylko my.
  Pozdrawiam

 49. frankiwbph.pl

  Zapraszam na forum, gdzie wszelkie koszty związane z kosztami są wyjaśnione i można również wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

 50. Sta_Ry

  Link.
  Proszę o link do tych wyjaśnień.

 51. iza

  Witam -rozumiem ,że sprawa dotyczy spreadu . Mam jednak wątpliwość, po przejrzeniu swojej umowy z lutego 2008 roku -nigdzie nie znalazłam „oświadczenia o ryzyku walutowym” -w załącznikach do umowy też nie jest wymieniony. Szczerze powiedziawszy to nie pamietam , czy podpisywałam takowy dokument , czy pouczenie nastąpiło słowne -jedyne co dobrze pamiętam , to to , że z doradczynią przeliczałysmy wzrost waluty o 40 proc, choć ona mówiła ,że KNF mówił o 20 proc. Czy brak oświadczenia o ryzyku walutowym, w momencie , gdy „Komisja Nadzoru Finansowego w Rekomendacji S z 2006 roku przestrzegała przed braniem kredytów,a w tym dokumencie sugerowano, by klient był przygotowany na to, że kurs szwajcarskiej waluty może wzrosnąć o maksymalnie 20 proc-nie może byc podstawą prawną do zerwania umowy ?

 52. count

  Iza – podpisałaś na pewno tylko że to oświadczenie jest w papierach, które ma wyłącznie bank.

 53. Piotr w Wawy

  Witam, takze dolaczam sie do pozwu. Jak tylko dostane z kancelarii komplet informacji. Pozdrawiam, Piotr …i niech moc bedzie z nami

 54. Wojtek_

  Witam – waham się z przystąpieniem – ponieważ nie znam kosztów jakie musiał bym ponieść – z godnie z uwagą @Paweł – mile widziana by była „symulacja dla 2 kredytów – 100000zł i 500000zł uwzględniająć potencjalną kwotę roszczenia i kosztów sądowych”
  To co mnie zastanawia to:
  Ad. 0. – czy w wyniku obecnej nagoki medialnej Bank sam nie ustosunkuje się inaczej do spredów – ? czy nie powinno się dać im szansy by sami wyszli z jakąś inicjatywą – przynajmniej zaczekać i sprawdzić jakie zajmą stanowisko – ?
  Ad. 1. zgodzę się z @Iza – podobnie miałem robioną symulację na wzrost CHF o 50% (czyli taki który był w tamtej chwili „abstrakcyjny”/niemożliwy dla pracownika banku – ja sobie zażyczyłem) – kiedy sugerowany wzrost KNF mówił o 20 proc. W tej chwili kurs został przekroczony o 100 % – czy jeśli kurs wzrośnie o 200% to również jest ryzyko na które wyraziłem zgodę – ? W jaki sposób bank się zabezpieczył przed RYZYKIEM wzrostu kursu ? W jaki sposób szacuje ryzyko w środowisku finansów/bankowości – czy przypadkiem moja umowa kredytowa jest niezgodna z ich wewnętrznymi przepisami – czy bank może przyjąć nieograniczone ryzyko ? Są chyba jakieś przepisy które definiują parametr ryzyka ? ? ?
  Ad. 2. – jak definiowane jest RYZYKO w w prawie międzynarodowym dla finansów – a następnie czy nie było by wskazane w jakiś sposób odnieść się do właściciela BPH – czyli General Electric Company posiadacza 89,16 % akcji – czy reorganizacja banku i nowa „Strategia przebudowy platformy biznesowej” – nie miała wpływu na „kurs franka” ? –
  http://www.parkiet.com/artykul/1365371.html
  http://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/17275/ge-rozwaza-sprzedaz-banku-bph.html ?
  – dlaczego następuje zmiana strategii ? –
  Ad. 3. czy nie można rozpowszechnić – przeprowadzić ogólnopolskiej akcji zrzeszającej kredytobiorców – GE – ilość 150 osób nie ma przebicia – ale ilość 0,5 tysiąca ma inną wagę – współpraca z „kupfranki” „Stowarzyszenie Pro Futuris” ? – wpływ na ilość chętnych – będzie miała też t rata – za kwartał na pewno każdy inaczej odczuje jej wzrost o 20% –

 55. maro

  Witam. Czy ten pozew dotyczy też umów kredytowych zawartych z BPH przed fuzją z GE Monay?. Czy chodzi wyłącznie o umowy kredytu zawarte z GE? Mam kredyt hipoteczny we frankach na podsrawie umowy z BPH udzielony mi w 2005 roku.

 56. Maciek

  do Wojtek_ – bardzo trafne pytania, sam mam podobne przemyślenia – przede wszystkim nurtuje mnie kwestia zaznaczona przez Ciebie w:
  Ad.0 – faktycznie, na razie trzymają spread na poziomie 5% podczas gdy część banków już ogłosiła, że obniży go do poziomu 1-2,5:
  http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,17290256,Polskie_banki_reaguja_na_frankowy_kryzys__7_obnizy.html
  Ad.1. – rzeczywiście musiał być przez bank przyjęty jakiś limit, akceptowalne ryzyko nie może rosnąć w nieskończoność… Rekomendacja KNF (20%) teoretycznie daje podstawę do tego, by bank się zreflektował i sam wziął temat „na tapetę” zanim będzie musiał zmagać się z nim w sądzie.

 57. Marzena

  Witam,ja również mam kredyt w banku BPH z 2005 r ,chciałabym się przyłączyć, ale rozumiem,że czekamy na odp.prawników.

 58. frankiwbph.pl

  @Marzena – prawnicy robią swoje, a w międzyczasie cały czas są przyjmowane zgłoszenia. Jeżeli jesteś zdecydowana to podejmuj kroki opisane http://www.frankiwbph.pl/jak-przystapic/

 59. JACEK

  Witam. Czy ten pozew dotyczy też umów kredytowych zawartych z BPH w 2011 roku wchodzącego w skład grupy GE Capital nie wiem czy to było przed czy po fuzji z GE Monay?. Proszę o odpowiedz gdyż myślę że wiele osób mylnie myśli ze może przystąpić do pozwu.

 60. Roman

  Witam,
  do kiedy przyjmowane są zgłoszenia ?
  pozdrawiam

 61. frankiwbph.pl

  @Jacek – najlepiej wysłać umowę do kancelarii w celu weryfikacji. Niestety bez analizy zapisów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

  @Roman – pierwsza grupa do momentu złożenia pozwu w kancelarii co ma nastąpić już niebawem. druga grupa do dnia określonego przez sąd.

 62. Magda

  Witam
  Ja dzisiaj zadzowniłam do banku z pytaniem czy bank chce w jakiś sposób pomoc frankowiczom. I usłyszalam odpowiedz że owszem możemy sobie zrobić 3 letnie wakacje kredytowe (ja do Pana po drugiej stronie słuchawki ) mówię że Ja chcę uciekać z kredytu a nie sobie go jeszcze wydłużać a Pan no tak tak ma Pani rację

  Mało tego pytając się o ujemny libor czy będą uwzględniać usłyszałam odpowiedź że na razie NIE i nic więcej nie potrafił Pan powiedziec.
  Co do skierowania sprawy do Sądu też się obawiam kosztami i niestety choć jestem po studiach nie rozumiem za grosz języka którym są pisane umowy etc…..

 63. count

  o widzę, że niewygodne, nie będące zgodne z „linią partii” komentarze usuwacie. Dziękuję za usunięcie mojego z wczoraj. życzę powodzenia.

 64. Besteta

  Może to powinno zachęcić do składania pozwu? Czy to znaczy, że coraz większe są szanse na unieważnienie całej umowy?
  Swoją drogą, warto byłoby znać opinię wybranej kancelarii prawnej na temat tego, co w tym artykule:
  http://www.forbes.pl/frankowicze-moga-wygrac-banki-sie-myla,artykuly,189166,1,1.html
  @frankiwbph.pl – czy możesz zdobyć tę opinię?

 65. Wojtek

  @frankiwbph.pl
  prosimy o info czy jest rzecznik czy nie ma, bo są sprzeczne informacje

 66. frankiwbph.pl

  @Count – nie usuwamy komentarzy. Raczej zapomniałeś, że umieściłeś go nie pod tym wpisem tylko na stronie „Jak przystąpić” :)

  @Besteta, Wojtek – najlepiej w tych tematach zgłosić się bezpośrednio do kancelarii.

 67. Besteta

  Szkoda, że mamy się zwracać bezpośrednio do kancelarii z niektórymi pytaniami natury ogólnej, gdyż odpowiedzi zainteresowały by tez innych. Nie wiem, czy jesli ktoś zapyta indywidualnie, to potem podzieli się z nami odpowiedzią…..

 68. frankiwbph.pl

  @Besteta – musisz zrozumieć, że jako osoba zarządzająca tą stroną nie jestem prawnikiem i tak jak chyba wszyscy tutaj jestem w tej samej sytuacji. Chętnie odpowiadam na pytania na które jestem w stanie udzielić odpowiedzi, ale nie ma sensu robić za pośrednika w tematach którymi zajmuje się bezpośrednio kancelaria.

 69. Anita

  Przeglądając wpisy z ostatnich kilkunastu dni zauważyłam że tak jak ja wiele osób nie rozumie kalkulacji kosztów. Odsyłanie wszystkich tych osób do paragrafów umowy mija się chyba z celem. Wiemy gdzie to jest napisane skoro tego nie rozumiemy. Takie odpowiedzi prawdę mówiąc nie wzbudzają mojego zaufania. Krótka symulacja kosztów mogłaby ułatwić podjęcie decyzji o przystąpieniu do pozwu.

 70. Niejestemspekulantem

  Drodzy Państwo,
  Wróciłem właśnie z oddziału BPH w W-wie, otóż – Bank nie obniży LIBOR+MARŻA poniżej 0% – dostali prikaz od Zarządu – na swojej stronie, sprytnie napisali, że uwzględnią ujemny LIBOR ..ale nie napisali do końca. Spreadu nie popuszczą, pani doradziła mi kupować CHF w kantorach internetowych. Śmiech na sali.

 71. frankiwbph.pl

  @Anita nie da się po prostu podać jednej kalkulacji. Wszystko zależy od daty wzięcia kredytu, a właściwie obowiązującego w tym dniu kursu CHF, konkretne daty spłaty wszystkich rat itp. Inna będą koszty dla osób, które wzięły kredyt w 2008, a inne dla osób które wzięły kredyt w 2006 nawet w przypadku identycznej kwoty kredytu. Jeżeli masz konkretne pytania dot. kosztów zapraszam na forum do odpowiedniego wątku gdzie temat jest szczegółowo omówiony.

 72. Niejestemspekulantem

  Jedno pytanie – bo chyba nie zrozumiałem, przepraszam lecz wolę się upewnić – umowę zawarłem z bankiem BPH SA w 2005 roku, nie był to wtedy żaden GE Money ani PEKAO SA, teraz BPH SA jest częścią GE Money. Czy moja umowa się kwalifikuje czy nie – bo ludzie z GE Money zbierają się gdzie indziej, a tutaj czytam, że przystąpić mogą tylko: cytuję wypowiedzi – Pana Moderatora: „Proces dotyczy faktycznie banku BPH, ale umów zawieranych jeszcze z GE Money Bank” i „Niestety nie, nasza sprawa dotyczy tylko umów zawartych z GE Money Bank, które zostały później przejęte przez bank BPH. ” No to się nie łapię – a w takim razie macie Państwo nazwę forum wprowadzającą nieco w błąd :-(. P-m.

 73. frankiwbph.pl

  @Niejestemspekulantem – pozew dotyczy umów które aktualnie obsługiwane są przez bank BPH. Duża grupa (o ile nie większość) takich umów to umowy zawarte jeszcze z GE Money Bank. Oczywiście zdarzają się umowy zawarte z bankiem BPH, które aktualnie zostały przejęte przez bank PeKaO – do tych przypadków dot. zacytowane wypowiedzi. Aby mieć sytuację klarowną bez jakichkolwiek wątpliwości należy wysłać umowę do kancelarii do weryfikacji.
  Ps. Gdzie zbierają poza tą stroną zbierają się ludzie z byłego GE?

 74. Niejestemspekulantem

  No dobrze, to chyba nie jest takie trudne: mam umowę podpisaną z Bankiem BPH S.A. w 2005 roku. Jest _aktualnie_ obsługiwana przez tenże Bank (_nie przez część przejętą przez pekao SA_) , a który to Bank BPH SA teraz jest częścią grupy GE Money. Kwalifikuję się czy nie? :-)

  Odp. Ps. uups – widziałem domenę gemoney.bo.pl, ktoś wspomniał gdzieś na fejsie – ale przekierowanie widzę jest tutaj.

 75. Kasia

  Czy do pozwu przeciwko bph (ge money bank) kancelaria ma już rzecznika? Czy można jeszcze przyłączyć się do pozwu. Jestem zdecydowana ale dokumenty będę mogła przesłać dopiero w poniedziałek. Proszę o odpowiedź.

 76. Wojtek

  nie mam odpowiedzi od kancelarii odnośnie rzecznika. Co za tym idzie nie wiem czy do naszego pozwu jest czy nie ma. Wczorajszy program w tv też tego nie wyjaśnił.

 77. frankiwbph.pl

  @Niejestemspekulantem – z tego co piszesz to wydaje się, że umowa powinna się kwalifikować do pozwu natomiast jednoznacznej odpowiedzi udzielą osoby z kanacelarii po weryfikacji umowy.

 78. kaja

  Ja też mam podpisaną umowę z Bankiem BPH w 2005r. Umowa jest nadal aktualnie_ obsługiwana przez ten Bank (_nie przez część przejętą przez pekao SA_) tak jak w przypadku wp @Nie jestem spekulantem. To kto w końcu odpowie czy się kwalifikujemy czy nie. Mam jesze jedno pytanie czy roszczenia wobec banku przedawniają sie po 10 latach? Chyba że sie mylę. Ponadto polecam wypowiedź radcy prawnego na stronie http://millennium.arkis.pl/2015/01/28/frankowicze-maja-mocne-argumenty-w-sadzie/#more-90.

 79. kaja

  Byłam w banku BPH S.A. i doradca powiedział mi że bank na swojej stronie opublikował że będzie stosował ujemny LIBOR. Złożyłam pismo o zastosowanie przez bank w harmonogramie spłat ujemnego Liboru oraz o zniesienie spreadu walutowego. Ciekawa jestem jak bank sie zachowa. Do nie jestem spekulantem ja też brałam kredyt w 2005r. w tym samym banku co Ty. Jeżeli nie kwalifikujemy sie do pozwu to może zawiążemy swoją grupę?

 80. kaja

  @nie jestem spekulantem prawdopodobnie roszczenia wobec banku przedawniają sie po 10 latach ale nie jestem pewna czy tak jest? Wiesz coś na ten temat. A może ktoś z komentujących. Polecam również komentarz radcy prawnego na stronie http://millennium.arkis.pl/2015/01/28/frankowicze-maja-mocne-argumenty-w-sadzie/#more-90

 81. kaja

  Czemu usuwacie posty. Napisałam chyba jeszcze dwa i ich nie ma:)

 82. kaja

  Czy prawdą jest że roszczenia wobec banku przedawnija sie po 10 latach?

 83. kaja

  @Niejestemspekulantem – jesteśmy w podobnej sytuacji ale jeżeli roszczenia przedawniją sie po 10 latach to nie mamy czasu:)

 84. Emilio

  Na odpowiedź pisemną ze strony BPH czeka się obecnie 30 dni (informacja z infolinii). Podobno otrzymali sporo pism od klientów i nie mogą się wyrobić. Dają też sobie czas i obserwują, jak rozwinie się sytuacja i czy pozwy zbiorowe rzeczywiście zostaną złożone.

 85. frankiwbph.pl

  @Kaja – wpisy z linkami są przesyłane do moderacji, aby nie doszło do sytuacji że w komentarzach pojawi się spam. Jeżeli chodzi o przedawnienie to masz rację – jest to 10 lat. W przypadku takich umów w pozwie będą się liczyły raty zapłacone do 10 lat wstecz.

 86. ola_s

  Czy aby mieć policzony ujemny Libor ja muszę wysłać wniosek do BPH?

 87. Maciek

  odświeżona informacja:
  http://www.bph.pl/pl/przydatne_informacje/aktualnosci/20150121-informacja-kredyty-chf

  a z obniżeniem spread’u to łaskę zrobili…

 88. Rafał

  Dlaczego nie może być do pozwu dołączona sprawa anulowania/zwrotu pobierania przez bank dodatkowych dużych kwot tzw. opłat manipulacyjnych dot.ubezpieczenia niskiego wkładu własnego ? Wg klauzul niedozwolonych jest po prostu zwykłym oszustwem, bo opłacamy ubezpieczenie dla banku :)
  i mamy tylko z tego powiększenie kredytu… Mi np przez ostatnie 2 okresy doliczyli ok 14.000 zł w sumie i jeszcze doliczą za 2 lata pewnie z 8-9 tys. jak tak dalej będzie z CHF…Więc też jest o co walczyć w sądzie uważam i teraz a nie w przyszłości :))

 89. eko

  ale się postarali obniżka spread o 1%

 90. Magda

  ( do kaja) czy moze mi ktoś podpowiedziec na emaila jak napisać pismo do banku dot.ujemnego liboru i tego spreadu. Bede wdzieczna (email: dzimi1979@o2.pl) czytam czytam czytam i dla mnie to wszystko czarna magia.

 91. Magda

  czy ktoś wie ile osób już w 100% podjęlo decyzję przyłączenia się do pozwu zbiorowego. Ja też się obawiam nie do końca jasno określonych kosztow kancelarii.

 92. Aleksander

  Ludzie,
  zamiast marudzić na spread załóżcie konta walutowe i kupujcie CHF na walutomacie, amronecie i innych „wymienialniach”, ja robię to od dawna i dla mnie spread może wynosić nawet 100%.
  Amronet na bezpośrednie przelewy do BPH więc nawet nie ruszam się z domu.
  Wcześniej kupowałem na walutomacie, wypłacałem CHF w banku (z konta walutowego) i chodziłem wpłacać do BPH- sam nie wiem jak mogłem tak marnować czas, teraz spłacam ratę on-line i jest miło.

 93. Tomek

  Witam,

  Czy nadal można przystąpić do pozwu zbiorowego ?
  O co walczymy ( nie znalazłem na stronie zapisów jaki jest konkretny cel)
  Czy liczył ktoś całkowite koszty w sytuacji w której do pozwu przystąpiłoby 100 osób ?

  Mogę przyczynić się do wzrostu zainteresowanych pozwem, chciałbym jednak znać odpowiedzi na powyższe pytania.

  Pozdrawiam,
  Tomek

 94. Maciek

  @ Aleksander
  wpłata z kantoru internetowego bezpośrednio na konto kredytu? czy zakładałeś walutowe? BPH nie daje możliwości obsługi konta walutowego przez neta, wiec nie wiem, jak maksymalnie ten proces uprościć. Rozumiem że przynajmniej w celu założenia konta trzeba się pofatygować do banku?

 95. kaja

  Do( nie jestem spekulantem) Napisałam emaila do Kancelarii czy kwalifikuje sie do pozwu BPH z uwagi na podpisaną w 2005r. roku umowę zawartą z bankiem BPH SA , nie był to wtedy żaden GE Money ani PEKAO SA, teraz BPH SA jest częścią GE Money. Umowa jest nadal obsługiwana przez BPH S.A. Do tej pory Kancelaria nie odpowiedziała. Nadal nic nie wiem. Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy jest zawiązana grupa która bedzie składaćpozew zbiorowy dot. banku BPH S.A. a nie GE Money.
  Dziękuje za podpowiedź:)

 96. Megi

  Pozew dotyczy tylko tych co zaciągnęli kredyt w GE Money i zostali przejęci przez BPH.
  Analiza umów trwa, gdzieś tu było napisane, że w piątek analizowali umowy które dostali w poniedziałek, bo tyle jest chętnych osób. Ja sama wysłałam w sobotę, czekam cierpliwie, pozew mają zamiar złożyć w połowie lutego. Niestety nie wiem czy do naszej sprawy jest już rzecznik.

 97. Aneta

  Witam wszystkich. Dziś się dowiedziałam że frankowicze z Banku Milenium składają zawiadomienie do prokuratury na banki (indywidualnie). Podobno mają jakiś wzór. Może warto byłoby połączyc siły. Co wy na to?

 98. Aneta

  Witam. Słyszeliście, że frankowicze z Banku Milenium składają zawiadomienie do prokuratury na banki. Może warto byłoby sie podłączyć do nich.

 99. Witam
  jak nasz pozew ma sie pozwu ze strony http://www.frankowiec.pl/ ?
  czy to jakas konkurencja ? tam z naszego banku jest ponad 250osob,więc koszta beda mniejsze. Moize jakies polaczenie sił?
  Uprzejmie proszę o odpowiedz

 100. kaja

  Co sie stało z liczbą uczestników. Było 405 a teraz tak zleciało?
  Czy ktos może odpowiedziec na pytanie EXODUS cyt.”…jak nasz pozew ma sie pozwu ze strony http://www.frankowiec.pl/ ?
  czy to jakas konkurencja ? tam z naszego banku jest ponad 250osob,więc koszta beda mniejsze. Moize jakies polaczenie sił?….”

 101. Janczi

  Po kolei:

  1. Obecnie liczba, która się wyświetla na Stronie głównej to liczba Osób, która już jest formalnie (spełniła całą procedurę przystąpienia) zakwalifikowana do pierwszej Grupy Osób w Pozwie Zbiorowym. Kiedyś ( czyli liczba 405 do której się odnosi Kaja), to była liczba Osób, które się zarejestrowały na tej Stronie i ją w miarę na bieżąco monitorowały.

  2. Główny ruch Osób związanych z pozwem jest na Forum ( odnośnik na górze tej Strony).

  3. Z tego co ja wiem, to frankowiec.pl określa obecnie tylko liczbę Osób związanych z tematem dla danego Banku. Z tej liczby tylko kilka Osób jest w Sadzie i to indywidualnie, nie ma na dziś Pozwy Zbiorowego z tej Strony. Istotna jest też kwestia, iż Oni zajmują się tylko i wyłącznie tematem kredytów „denominowanych”. U nas przeważają Osoby z kredytami „indeksowanymi”, choć i są też takie z „denominowanymi”. Nie mnie oceniać różnicę w tych słowach ale zwracam na to uwagę.

  4. Jeśli ktoś ma możliwość choć poinformowania Osób z frankowiec.pl o naszej akcji, to uważam, że warto to zrobić :).
  Z tego Co wiem (rozmowa z dziś) to nasza Kancelaria nadal jest zawalona nowymi wnioskami do Pozwu i liczba Osób, które przystąpiły rośnie z tygodnia na tydzień. Nieoficjalnie wiem, że będą czekać z zamknięciem listy jeszcze napewno z tydzień, dwa, mają oczywiście poinformować ( chyba nawet dziś), do kiedy są zapisy.

 102. Gabi

  Ja już spłaciłam swój kredyt. Czy mogę przystąpić do grupy. Oczywiście przy spłacie duzuuuzo straciła.m.

 103. tom

  miałem kredyt we frankach na samochód zaciągniety w 2005 roku i spłacony w 2013 czy też moge sie starać o zwrot spreadu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.