Termin przedawnienia – kiedy? co zrobić?

Umowy indeksowane lub denominowane do kursu franka szwajcarskiego (CHF) w Polsce były zawierane w latach 2004-2008, a znacząca ich większość przypada na lata 2006-2008. Zapewne każdy z Was słyszał o tym, że istnieje termin przedawnienia, natomiast ze świecą szukać dokładnych informacji, które precyzują w 100% zasadę działania.
Sam przekonałem się na własnej skórze o tym po ilości zapytań jaka wpłynęła na moją skrzynkę mailową. Znacząca większość z tych wątpliwości dotyczyła:

 • Kiedy następuje przedawnienie i od kiedy jest liczone?
 • Czy mogę przystąpić do pozwu jeżeli minął okres przedawnienia?
 • Czy przystąpienie do pozwu przerywa bieg okresu przedawnienia?
 • Jakie kroki mogę wykonać, aby zatrzymać bieg okresu przedawnienia?

W związku z tym postanowiłem się zwrócić do naszej kancelarii z prośbą o jednoznaczne odpowiedzi w tym temacie.

Poniżej pozwolę sobie zacytować odpowiedzi:

 1. Wyznaczenie terminu przedawnienia:

  Zgodnie z art. 118 k.c. roszczenia majątkowe przedawniają się po upływie 10 lat. W przypadku umów kredytu, 10 lat liczone jest od każdej zapłaconej przez Państwa raty.

  Mając na uwadze powyższe termin liczymy od momentu zapłacenia pierwszej raty, a nie momentu podpisania umowy. W niektórych przypadkach może być to nawet kilka miesięcy różnicy!

 2. Przystąpienie do pozwu jeżeli od momentu zapłacenia pierwszej raty minęło 10 lat:

  W zależności od tego kiedy została zapłacona pierwsza rata, od danej daty zaczną się przedawniać po kolei pierwsze raty. Oznacza to, że w razie złożenia po tym terminie pozwu o zapłatę – bank będzie mógł podnieść zarzut przedawnienia i odmówić zwrotu nadpłaty za raty, które się przedawniły.

  W związku z tym można przystąpić do pozwu uwzględniając to, że trzeba się liczyć z tym, że za część rat zapłaconych ponad 10 lat temu nie będziemy mogli domagać zwrotu nadpłaty.

 3. Przystąpienie do pozwu, a przerwanie biegu

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy pozew zbiorowy o ustalenie przerywa bieg przedawnienia – doktryna prawnicza w tym zakresie jest podzielona. Wobec tego istnieje ryzyko, że złożony przez nas pozew nie przerywa biegu przedawnienia. Żądaniem naszego pozwu jest ustalenie samej zasady, że występujące w Państwa umowach klauzule są abuzywne – nie dotyczy on ustalenia roszczeń wobec banku w konkretnej wysokości i dacie wymagalności. Z ostrożności przyjmujemy więc, że nasz pozew zbiorowy nie przerywa biegu przedawnienia.

  W tym przypadku chyba komentarz jest zbędny ;)

 4. Jeżeli przystąpienie nie przerywa biegu przedawnienia to co robić?

  Kancelaria LAW24 wyszła z propozycją sporządzenia wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, w którym zostanie sprecyzowana wysokość roszczenia wobec banku. Sprawa z wniosku o zawezwanie do próby ugodowej jest sprawą indywidualną, nie mającą powiązania z naszym pozwem zbiorowym. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem są proszone o kontakt bezpośrednio z kancelarią pod adresem frankiwbph@law24.pl

 

Wydaje mi się, że powyższy wpis w pełni wyczerpuje temat przedawnień w naszych umowach kredytowych. Natomiast gdyby ktoś miał wątpliwości to zachęcam do komentowania wpisu :)

6 wypowiedzi nt. “Termin przedawnienia – kiedy? co zrobić?

 1. eg0n

  Czy na podstawie art.120, par.1, nie można przyjąć, że bieg przedawnienia liczy się od daty kiedy uzyskaliśmy informację o bezprawności świadczenia które płaciliśmy?

 2. Bartosz Kruaze

  Witam, w jaki sposób można przystąpić do pozwu zbiorowego, który już zorganizowaliście?

 3. frankiwbph.pl

  Wszystko jest opisane pod linkiem http://www.frankiwbph.pl/jak-przystapic/

 4. Patrycja

  Podpisałam umowę kredytową z bankiem PBH w 2002 roku. Po jakim czasie banki PBH połączył się z PBK później był to PBK, a od jakiegoś czau PKO S.A. Z którym bankiem mam się procesować? I ile mam czasu na procesowanie się skoro za kilka miesięcy kończę spłatę kredytu?

 5. Piotr

  Witam, czy możecie podać namiary na kancelarię która sporządzi wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, w celu zatrzymania terminu przedawnienia?
  Kancelaria law24.pl, info z dzisiaj, takich wniosków nie sporządza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.